Papírová organizace času podruhé a prakticky

V druhém dílu dvojčlánku o papírové organizaci času se dozvíte, jak si udělat praktický a prioritizovaný todo list za pouhopouhých pár minut. A navíc jen s jedním kusem papíru.

V minulém díle jsem se zmínil, že jsem používal diář – konkrétně Moleskine s týdenním plánováním – šablony D I Y Planner a čistý papír. Diář lze použít jakýkoliv, záleží s jakým jste spokojeni. Podle mého názoru je dostačující používat týdenní plánování, ale pokud míváte potřebu si zapisovat spoustu schůzek atp., je vhodnější denní varianta.

Když jsem mluvil o šablonách D I Y, hledal jsem v nich převážně inspiraci, žádnou z nich jsem ve skutečnosti nevyužil – ačkoliv Priority Matrix by pro mě byl použitelný jako ToDo list. Já se ale vydal cestou jinou – cestou vlastní výroby. Vzal jsem čistý list papíru A4 (pokud nejste zahlceni úkoly, bude stačit i A5), nastavil si ho na šířku a přehnul na tři části v poměru 1:2:2. V opačném směru uděláme to samé, aby nám vyšly menší dílky na horní a levé straně.

Pole v levém horním rohu jsem nechal prázdné, může sloužit klidně pro krásné obrazové ztvárnění slova ToDo nebo vašeho podpisu. Směrem doprava v horním řádku mám nadpisy Spěchá a Nespěchá (Urgent/Not Urgent), v levém sloupci jsou nadpisy Důležité a Nedůležité (Important/Not Important). Ano, ToDo list se drží velice konzervativní metody ABC(D). Jako „Spěchá“ označuji vše, co by mělo být hotovo ASAP. Důležitost si musíte rozhodnout sami. Pořadí, v jakém by se měly úkoly plnit je následující: důležité a spěchající, důležité nespěchající, urgentní. Na nedůležité a nespěchající většinou nezbude čas, ale pokud ano, můžete udělat i je. Nedůležité úkoly se hodí jako vycpávky, když si chcete odpočinout od nějaké činnosti a nechcete úplně zahálet.

Když se na toto období dívám zpětně, vidím, že se mi podařilo se odpoutat od monitoru. Přestal jsem mít tolik unavené oči. Jako další nespornou výhodu považuji to, že nemusíte mít při ruce elektrickou energii. Nepotřebujete Internet, nepotřebujete baterku v mobilu či PDA. Ale má to i nevýhody – alespoň pro někoho. Musíte více psát rukou, což je činnost, které již spousta lidí odvykla. Můj názor je, že psaní rukou procvičuje jemnou motoriku, tudíž se vždy hodí. Další nevýhodou je potřeba mít u sebe diář, todo list a pero. Pokud tohle pro vás není problém, papírovou organizaci času doporučuji.

Původně publikováno na serveru Envel.cz